Ülestõusmispühajutlus, Mt 28:1-8, 4.4.2021
post-template-default,single,single-post,postid-16983,single-format-standard,bridge-core-2.1.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,, vertical_menu_transparency vertical_menu_transparency_on,qode_grid_1400,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-overridden-elementors-fonts,qode-theme-ver-25.6,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-16383

Ülestõusmispühajutlus, Mt 28:1-8, 4.4.2021

Kristus elab!

Uus pastor külastas haiglas üht oma koguduse liiget. Pastor oli noor mees, kes oli alles hiljuti lõpetanud oma teoloogiaõpingud. Koguduse liige, keda ta külastas, oli vanem mees, kes oli väga haige. Mees tahtis pastoriga rääkida oma matuse korraldamisest. Pastor oleks heameelega rääkinud aga millestki muust. Lõpuks küsis pastor, et kas mees ei karda? Mees naeratas ja vastas: “Pastor, ma tean, et minu praegusest olukorrast ei ole enam tagasiteed, aga ma ei karda. Ma pean tunnistama, et ma olen piilunud raamatu lõppu.“

“Mida sa sellega mõtled?“ küsis vaimulik. Mees vastas: „Kümmekond aastat tagasi sain ma oma esimese infarkti. Ma olin lühikest aega isegi kliinilises surmas. Ma mäletan ka sellega seotud imelist tunnet, olla ümbritsetud Jumala armastusega. Arstid päästsid tookord mu elu. Sellest ajast peale ma ei karda surra. Ma olen juba kord kogenud teispoolsust ja see ei hirmuta mind. Ma tean, et ühel päeval üsna varsti ma uinun viimast korda ja kui ma pärast seda ärkan, olen ma taas ümbritsetud Jumala armastusest.“

See on ka ülestõusmise sõnum alates Jeesuse ülesäratamisest surnuist. Jeesus on ülestõusnud. Kristus elab. Haud on tühi. Jeesus ütleb: „Mina elan ja ka teie peate elama!“ (Jh 14:19b) Ülestõusmise sõnum käib ka meie kohta. Piiblis on kirjas, et viimsel päeval äratatakse surnuist üles kõik inimesed, sõltumata sellest, kas nad on Jeesusesse uskunud või mitte.

Surm on võidetud!

John Dunne kirjutas kord ülestõusmise mõjust inimkonnale: „Ülestõusmine on suurepärane lahendus surma probleemile. Idee, et kristlane läheb koos Kristusega surmast läbi igavesse ellu. Surmast saab sarnaselt sünnile vaid üks läbi elatud sündmus teiste kõrval.“ Surm on lihtsalt üks verstapost igavese elu protsessis, millest koos Kristusega läbi minna.

Jeesuse surm ja ülestõusmine lõid silla üle kuristiku, mis lahutas täiuslikku Jumalat ja ebatäiuslikku inimest. Sellest, mis saatan oma kurjuses kavatses, sai see, mida Jumal oma headuses plaanis. Kõikvõimas Jumal võttis Jeesuse ristilöömise, kui ajaloo kõige jõledama teo ja pööras selle ajaloo suurimaks võiduks. Võiduks surma ja patu üle. Kui Jumal suudab nii ilmse lüüasaamise võiduks pöörata, siis mõtle, mida kõike suudab ta ette võtta sinu ja minu elus valitsevate lüüasamiste ja raskustega. Ta võib ja suudab ka need kõik võiduks pöörata.

Rooma impeeriumis oli esimese sajandi kristlastel kombeks viia oma lähedaste haudadele loorberipärgi. Antiikaja Kreeka ja Rooma kultuuris sümboliseerid loorberipärjad võitu ja nendega krooniti spordivõistluste võitjaid. Loorberipärjad haudadel tähistasid Jeesuse Kristuse võitu surma üle. Samuti pärjatoojate usku, et Kristuses on nemadki saanud osa võidust surma võimu üle.

Ülestõusmispüha on tähtsaim kirikupüha, mis määrab ka kirikukalendri iganädalase rütmi: nädala esimene päev ehk pühapäev, on Issanda ülestõusmise päev. Jeesuse ülestõusmine toimus nädala viimase päeva ja uue nädala esimese päeva kokkupuutel. See on sümbol kõige eelnenu ja vana asendumisest millegi täiesti uuega. Hingamispäeva õhtu või lõpp ühelt poolt ja uue päeva koidik teiselt poolt kõnelevad valguse võidust pimeduse üle. Selle pimeduse üle, mis oli tulnud kogu maa üle Suure Reede keskpäeval (Mt 27:45).

Minge ja kuulutage!

Ingel ütleb, et ta teab, mis põhjusel on naised tulnud hauda vaatama ülestõusmise hommikul – et nad on tulnud Jeesust otsima. Ka meie oleme Jeesust otsimas. Ülestõusmist ei nähta, näidata ega seletata, vaid sellest kuulutatakse. Jeesus oli hauast lahkunud juba enne seda, kui ingel kivi haua sissepääsu eest ära veeretas. Ingel ütleb, et naised peavad kuulutama jüngritele Jeesuse ülestõusmisest.

Ingel rääkis naistele, naised rääkisid jüngritele. Jüngrid jutustasid meile evangeeliumi vahendusel. Meie ülesandeks on omakorda edasi rääkida seda rõõmusõnumit, et „Jeesus on ülestõusnud. Halleluuja! Ta on tõesti üles tõusnud“. Paljud, kellega elus kokku puutume, ei tea, et Jumal elab. Kui tuntud evangelisti Billy Grahami ühele esinemisele hüüdis keegi vahele, et „Jumal on surnud!“ siis vastanud evangelist, et „Kummaline, kuidas ta saab olla surnud, kui ma just hetk tagasi rääkisin temaga oma palves?“.

Osasaamine Jeesuse ülestõusmise sõnumist ja sellest ülestõusmisest endast muudab inimse elu. Selle elumuutuse juurde kuulub lahutamatult ka kutsumus saada Jeesuse ülestõumise kuulutajaks, samamoodi nagu too ingel Tema haual, naised, kes läkitati ülestõusmise rõõmusõnumiga jüngrite juurde, ja jüngrid, kes said Issandalt ülesande minna ja teha jüngriteks kõik rahvad.

Kuulutagem head sõnumit sellest, et meie Issand Jeesus Kristus on oma surma ja ülestõusmise läbi teinud meid kõlblikeks sisenema taevariiki. Elu koos Jumalaga teeb meile paradiisi kättesaadavaks juba siin ja praegu. Kui oleme leidnud Jeesuse, oleme leidnud ka taevariigi. Kui oleme Temas, siis oleme ka seal, kus on Tema – Jumala Isa juures. Sest Jeesus ütleb: „… et teiegi oleksite seal, kus olen mina.“ Aamen.

Rõõmsat ülestõusmise aega!

EELK Käsmu koguduse õpetaja Urmas Karileet